CIEKAWE MATERIAŁY

Cyfrowa Wyprawka

Strona Fundacji Panoptykon wspomagająca nauczycieli w pogłębianiu wiedzy na temat Internetu i nowych technologii. Daje informacje o tym jak działają nowe technologie; jakie konsekwencje dla każdego z nas i dla naszego otoczenia ma codzienna aktywność w sieci; jak chronić siebie i najbliższych przed zagrożeniami, które się z tym wiążą. Wszystkie materiały na stronie publikowane są na wolnej licencji: możesz nie tylko swobodnie i za darmo z nich korzystać, ale też dzielić się nimi sieci, drukować czy dostosowywać do swoich potrzeb.

 .
cw.

.
Baza serwisów i materiałów edukacyjnych dla nauczycieli
.
Stworzona została przez nauczycieli i naukowców biorących udział w pracach nad nową podstawą programową i „zakotwiczona” w jej konkretnych wymaganiach. Baza przydatna jest jako uzupełnienie toku lekcji. Zawiera zestawy z m.in.: języka polskiego, historii, które mogą być przydatne przede wszystkim na zajęciach z tych przedmiotów w gimnazjum, ale i w szkole podstawowej i ponadgimnazjalnej.
.
baza.

.
Platforma edukacyjna Fundacji Dzieci Niczyje
.
Zawiera zasoby edukacyjne dotyczące problemu krzywdzenia dzieci i jego profilaktyki. Wśród nich znajdują się zarówno kursy i publikacje pozwalające na podniesienie kompetencji  w zakresie problemu przemocy czy wykorzystywania dzieci, jak i gotowe narzędzia, które specjaliści mogą wykorzystywać w edukacji profilaktycznej dzieci i młodzieży. Opublikowane materiały wykorzystują interaktywne metody edukacyjne. Korzystanie z platformy i zgromadzonych na niej materiałów jest bezpłatne. Warunkiem uruchomienia kursów e-learning jest rejestracja na platformie www.edukacja.fdn.pl.
.
platforma.

.

Edukator

Portal edukacyjny, w którego kręgu zainteresowań jest kwestia bezpieczeństwa teleinformatycznego. Zawarte tu prezentacje-wykłady to  materiały, przygotowane przez specjalistów z NASK (NAUKOWA I AKADEMICKA SIEĆ KOMPUTEROWA) i FNiW (FUNDACJA NAUKA I WIEDZA). Mogą one być wykorzystane przez nauczycieli do przeprowadzenia zajęć  w starszych klasach szkoły podstawowej i stanowić punkt wyjścia do rozmów na godzinach wychowawczych i na lekcjach informatyki.
.
edukator.

Gra edukacyjna „Rufus w opałach” pozwala zobaczyć, na jakie niebezpieczeństwa natrafia młody użytkownik nowoczesnych technologii i pokazuje, jak reagować w trudnych sytuacjach. Gracz, wcielając się w postać młodego bohatera, towarzyszy mu w jednym z wielu szkolnych dni i podejmuje decyzje, które mają wpływ na dalszą rozgrywkę. Wybory, przed jakimi staje gracz dotyczą i spraw błahych  (wyłączać czy nie wyłączać telefonu na lekcji)  i znacznie groźniejszych sytuacji (spotkać się z nieznajomym poznanym online czy zrezygnować z takiego spotkania). Forma graficzna i język dostosowane są do graczy ze starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum.

.

.

Krasnoludki 2.0  to zestaw filmów animowanych, przygotowanych w ramach projektu KURSOR. Animacje
w lekki i dowcipny sposób pokazują wybrane zagrożenia, z jakimi mogą się zetknąć  wszyscy korzystający
z nowoczesnych technologii . Wszystkie filmy nawiązują do powszechnie znanych baśni – pozwala to dotrzeć zarówno do najmłodszych jak i do nieco starszych użytkowników Internetu. Krasnoludki 2.0 do doskonały materiał wyjściowy do przygotowania i poprowadzenia lekcji, prezentacji czy wykładów, uczących dobrych praktyk przy korzystaniu z nowoczesnych mediów

.
krasnoludki.
.
Scenariusze lekcji przygotowane w oparciu o materiały – grę i filmy znajdują się w zakładce dla nauczycieli.
.

.

 

.